Nybolig Erhverv Rapid Chess 2017
Følg IM-gruppen medens du spiller
Vælg visningsmåde:     Invitationen

Mesterklassen
  Navn
Klub
Rating
ELO
Forv.
 
1 2 3 4 5 6 7 Ialt Korr. Plac.
1 FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Køge Skakklub
 2374
 2302
 5,75
 5,44
 
1
 8
 
1
 2
½
 
 
1
 4
½
 
 
1
 6
½
 
16¼
1
2 Anders Bork Hansen
Sjælsø Skakklub
 2019
 2018
 2,50
 2,70
 
½
 7
0
 
 
½
 8
 
0
 3
1
 
 
1
 5
0
 
3
8
6
3 Bjarne Light
Bov Skakklub
 2266
 2151
 4,85
 4,05
 
0
 6
0
 
 
½
 1
1
 
 
1
 8
 
1
 4
½
 
4
10¼
5
4 Peter Riis
Horsens Skakforening
 1963
 1959
 2,00
 2,14
 
0
 5
1
 
 
0
 7
0
 
 
0
 2
0
 
 
0
 8
1
8
5 Per Skjoldager
Skakklubben Evans
 2059
 2126
 2,90
 3,81
1
 
1
 
 
½
 6
½
 
 
½
 1
0
 
 
½
 3
4
11¾
4
6 Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
 2166
 2117
 3,95
 3,71
1
 
 
0
 4
½
 
1
 
 
1
 7
0
 
 
1
 2
15
2
7 FM Carsten Bank Friis
Fredericia Skakforening
 2234
 2217
 4,55
 4,69
½
 
 
1
 3
1
 
 
½
 5
0
 
1
 
 
½
 1
12¾
3
8 Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
 1902
 1879
 1,50
 1,46
0
 
 
0
 5
½
 
 
0
 6
0
 
 
0
 7
1
 
7

Basisklasse 1
  Navn
Klub
Rating
ELO
Forv.
 
1 2 3 4 5 6 7 Ialt Korr. Plac.
1 Jacob Kloch
Middelfart Skakklub
 1739
 1724
 3,70
 2,76
 
1
 8
 
½
 2
0
 
 
0
 4
0
 
 
0
 6
0
 
8
2 Jan Rosenberg
Springeren Kolding
 1796
 1858
 4,35
 4,21
 
1
 7
½
 
 
0
 8
 
1
 3
0
 
 
1
 5
½
 
4
13¾
3
3 Tim Andersen
Fredericia Skakforening
 1672
 1766
 2,95
 3,21
 
0
 6
1
 
 
1
 1
0
 
 
1
 8
 
½
 4
1
 
14¾
2
4 Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
 1694
 1829
 3,20
 3,90
 
0
 5
1
 
 
0
 7
1
 
 
1
 2
½
 
 
0
 8
10¾
5
5 Frank Gjerning Petersen
Kjellerup Skakklub
 1739
 1826
 3,70
 3,86
1
 
0
 
 
1
 6
1
 
 
1
 1
0
 
 
0
 3
4
11
4
6 Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
 1605
 1665
 2,25
 2,15
1
 
 
0
 4
0
 
½
 
 
0
 7
1
 
 
½
 2
3
10¼
6
7 Leif Hamborg
Herning Skakklub
 1756
 1845
 3,90
 4,07
0
 
 
0
 3
1
 
 
0
 5
1
 
0
 
 
1
 1
3
8
7
8 Ove Matras
Faaborg Skakklub
 1762
 1824
 3,95
 3,84
0
 
 
1
 5
1
 
 
½
 6
0
 
 
1
 7
1
 
16
1

Basisklasse 2
  Navn
Klub
Rating
ELO
Forv.
 
1 2 3 4 5 6 7 Ialt Korr. Plac.
1 John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
 1560
 1419
 4,50
 
 
1
 8
 
0
 2
0
 
 
1
 4
1
 
 
0
 6
0
 
3
4-5
2 Torben Christiansen
Skakklubben Evans
 1431
 1714
 3,10
 
 
½
 7
1
 
 
0
 8
 
0
 3
0
 
 
1
 5
0
 
8
8
3 Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
 1500
 
 3,85
 
 
0
 6
0
 
 
1
 1
1
 
 
0
 8
 
0
 4
1
 
3
8
6
4 Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
 1393
 1552
 2,70
 
 
0
 5
0
 
 
0
 7
0
 
 
1
 2
1
 
 
1
 8
3
4-5
5 Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
 1437
 1505
 3,15
 
1
 
0
 
 
½
 6
1
 
 
0
 1
0
 
 
0
 3
10½
7
6 Janith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
 1473
 1588
 3,55
 
1
 
 
1
 4
½
 
0
 
 
½
 7
1
 
 
1
 2
5
15¼
2
7 Andrew Velarde
Ejby Skakklub
 1477
 1716
 3,60
 
½
 
 
1
 3
1
 
 
0
 5
½
 
1
 
 
1
 1
5
16¾
1
8 Mazen Onisey
Faaborg Skakklub
 1469
 1671
 3,50
 
0
 
 
1
 5
1
 
 
1
 6
1
 
 
0
 7
0
 
4
13
3

Basisklasse 3
  Navn
Klub
Rating
ELO
Forv.
 
1 2 3 4 5 6 7 Ialt Korr. Plac.
1 Nasser Ebrahimzadeh
Herning Skakklub
 1305
 
 4,20
 
½
 
1
 
 
1
 12
 
0
 5
 
1
 4
0
 
11 
1
 
21½ 21½/25/27
4
2 Peter Keiser
Fredericia Skakforening
 1111
 1288
 2,50
 
 
½
 1
1
 
0
 
 
1
 7
10 
1
 
 
0
 5
0
 
22½ 22½/26½/27½
10
3 Elias Hylle-Wiig
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
 590
 
 0,50
 
0
 
 
0
 1
 
0
 13
1
 
 
1
 6
 
0
 10
14 
0
 
2
21 21/22/22
12
4 Jørgen Mikkelsen
Middelfart Skakklub
 1380
 1573
 5,45
 
 
1
 3
0
 
 
1
 2
1
 
0
 
11 
0
 
 
1
 9
4
20½ 20½/22½/22½
7
5 Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
 1380
 1484
 5,05
 
1
 
 
1
 4
 
1
 10
1
 
12 
0
 
1
 
 
0
 13
5
22 22/25½/26½
2
6 Kristian Erik Munk
Ikast Skakklub
 1000
 
 3,10
 
 
0
 5
 
0
 2
1
 
13 
0
 
0
 
 
0
 8
 
0
 10
1
22 22/24/24
13
7 Leif Kristoffersen
Middelfart Skakklub
 1366
 1661
 5,35
 
0
 
1
 
 
1
 11
0
 
14 
1
 
 
1
 1
 
1
 12
5
19½ 19½/22½/22½
3
8 Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
 1192
 
 3,75
 
 
1
 7
10 
0
 
 
1
 14
 
0
 4
13 
0
 
1
 
 
1
 2
4
22 22/25/26
6
9 Benjamin Wilken Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
 777
 
 1,50
 
10 
0
 
 
0
 7
 
0
 6
 
0
 3
11 
0
 
 
0
 14
0
 
0
19½ 19½/21½/22½
14
10 Christian Ringsmose
Odense Skakklub
 997
 
 3,00
 
 
1
 9
 
1
 8
0
 
12 
0
 
 
0
 2
1
 
1
 
4
18½ 18½/19½/19½
8
11 Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
 1116
 
 2,70
 
12 
0
 
13 
½
 
0
 
 
1
 14
 
1
 9
 
1
 4
 
0
 1
23 23/26/26
9
12 Asger Haargaard,
Horsens Skakforening
 1313
 
 4,40
 
 
1
 11
14 
1
 
0
 
 
1
 10
 
1
 5
13 
0
 
0
 
4
24 24/27½/30½
5
13 Ricardt Riis
Horsens Skakforening
 1237
 
 4,45
 
14 
0
 
 
½
 11
1
 
 
1
 6
 
1
 8
 
1
 12
1
 
19½ 19½/21½/22½
1
14 Janosh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
 1048
 1186
 3,05
 
 
1
 13
 
0
 12
0
 
11 
0
 
 
0
 7
1
 
 
1
 3
3
22 22/24/24
11


Hovedsponsor

Nybolig Erhverv Trekanten


Samarbejdspartnere

Fredericia Dagblad Bog & Ide Dansk Skak Union Dansk Skak Unions Støtteforening Dansk Skak Union Sydjysk Hovedkreds


Fordeling af point efter farve